Yönlendirme Tabelası Nedir

Gün içerisinde birbirinden farklı tabela çeşitleri rastlamak mümkündür. Tabela kullanılmasının temel amacı firmaların kendi tanıtımlarını yapmak, insanları yönlendirmek ve bilgi vermek için kullandıkları platformlara denilir. Bu platformlar daha çok binaların giriş kısımlarından ya da kapı üstlerini yerleştirilerek insanların kolay bir şekilde görmelerini sağlar.


Bu şekilde tabelaya ihtiyaç duyulmasının en önemli nedeni ise insanların dikkatini çekmek ve hafızalarında yer edinmek amacıyla tabelalar kullanılır. Tabelaların kullanılmasının bir diğer önemli amacı ise insanların yön bulmada, onlara yol gösterici olmasıdır. Yönlendirme tabelası da denilen bu tabela ortak alanlarda kullanılır.

Yönlendirme Tabela ÇeşitleriYönlendirme tabelaları yaygın bir şekilde kullanılmakla beraber iç ve dış mekân fark etmeksizin tüm kurum ve kuruluşlarda kullanılır. Kamuya açık ve ortak alanlarda tercih edilen bu tabelalar daha çok dikkat çekici ve farklı tasarımları ile insanlar tarafından fark edilir. Bu ürünler tamamen kurumların ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanır. Yönlendirme tabela çeşitleri şu şekildedir:


• Ayaklı olarak tasarlanan bilgilendirme ve yönlendirme panosu

• Işıklı ya da ışıksız olarak tasarlanan yönlendirme tabelaları

• Katlarda odaları yerini gösteren yönlendirme tabelaları

• Trafikte kullanılan yön levhaları

• Ahşap malzeme kullanılarak hazırlanan yön tabelası

• Yangın çıkışlarında ve merdivenlerde kullanılan yön tabelaları

• Uyarı amaçlı kullanılan levhalar

• Kapılar üzerine asılan unvanlar için kullanılan yön tabelaları bulunur.Nerelerde Yönlendirme Tabelasına İhtiyaç Duyulur?Yönlendirme tabelaları insanların doğru bir şekilde gitmek istedikleri noktaya ulaşmalarında yardımcı platformlardır. Mesela hastaneye giden bir kişi yönlendirme tabelalarını takip ederek gitmek istediği bölümü ve doktora kısa sürede ulaşır.


Ya da gün içerisinde trafikte seyir halinde bulunan araçlar yönlendirme tabelaları ile ulaşmak istedikleri noktaya güvenli bir şekilde ulaşırlar. Bu gibi nedenlerden dolayı yönlendirme tabelaları hayatımızda çok önemli bir konumda bulunur ve insanların en büyük yardımcısıdır. Bu tabelalar sayesinde günlük işler kolay bir şekilde ilerler ve insanlar ihtiyaçlarını kısa sürede karşılar.İlgili Link: Klinik 43 Tabela Çalışması


Yönlendirme Tabela FiyatlarıTabelalar kişilerin ve firmaları istekleri doğrultusunda tasarlanarak hazırlanır. Kimi tabelalar üzerinde yazı bulunurken kimi tabelalar üzerinde ise resim ve logolar bulunur. Aynı zamanda tabelada kullanılan ana malzeme farklılık gösterebilir. Ya da insanların ihtiyaçları doğrultusunda ışıklı ya da ışıksız tabelalar tercih edilebilir.


Tabela fiyatları kullanılan ürünün özelliği, kalitesi ve büyüklüğü doğrultusunda belirlenir. İyi bir reklam aracı olan ve insanların bilgilendirilmesinde kullanılan tabelalar görünür noktalara asılır. Yönlendirme tabela fiyatları da büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre farklılık gösterir.İlgili Link: Kabartma Tabela Örnekleri


Tabelalar Nasıl Hazırlanır?Tabelalar, insanların ihtiyaçları doğrultusunda reklam ajansları tarafından hazırlanan ürünlerdir. Alanında profesyonel reklam ajanslarından alınan yardımlar ile dikkat çekici ve yaratıcı tabelalar hazırlanır. Tabelaların hazırlanmasında kullanacak ana maddenin yapısı oldukça önemlidir.


Bu sebeple bazı tabelalar hızlı bir şekilde hazırlanırken bazı tabelalar ise uzun uğraşlar sonucunda hazırlanır. Tüm hazırlık aşamalarında tabelalar uzman kişiler gözetiminde tasarlanıp hazırlanır.Tabelalar kişilerin ve firmaları istekleri doğrultusunda tasarlanarak hazırlanır. Kimi tabelalar üzerinde yazı bulunurken kimi tabelalar üzerinde ise resim ve logolar bulunur.