Tabela Yaptırırken Bilmeniz Gerekenler

tabela nedir

Tabela yaptırırken bilmeniz gerekenler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız durumunda, gerek firmanızın kurumsal kimliği, gerek ticari hedefleriniz, gerekse reklam amacıyla yaptıracağınız tabelaların beklentilerinize cevap vermesini sağlayabilirsiniz. Reklam araçları arasında belki de en eski yöntemlerden biri olan tabela reklamı, teknolojinin ilerlemesiyle biçim değiştirse de, hiçbir zaman önemini yitirmemiştir. Müşterilerin aklında kalıcı olmak, yer belirlemek ve firma prestijini yükseltmek amacıyla yaptırılan tabelalar hakkında önemsenmesi gereken ilk husus, tabelanın mutlaka uzman bir firmaya yaptırılması gereğidir. Bunun dışında,

Tabelanın çevreye uyumu,

Kullanılacak malzeme ve işçiliğin kalitesi,

Tasarım ve üretim özellikleri,

Tabelanın akılda kalıcı renk ve görünümde olması

Uygun fiyatlı olması,

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Tabelanın çevreye uyumlu olması, kullanılacağı yerin mimari özelliklerine uygun bir tasarımla üretilmesi önemlidir.
İLGİLİ LİNK; abela Çeşitleri T

Tabela siparişlerinde özen gösterilmesi gereken başka bir unsur da, kullanılacak malzeme ve yapılacak işçiliğin kalitesidir. Kalitesiz malzeme kullanılarak yapılacak olan bir tabela gerek mevsim şartları gerekse farklı dış etkenler sebebiyle deforme olup kısa sürede atıl duruma gelebilmektedir. Ayrıca tasarımdan başlayan ve montaja kadar süren işçiliğin kalitesi de, tabelanın beklentileri karşılar nitelikte olabilmesi için oldukça önemli bir husustur.

Tabela yaptırırken bilmeniz gerekenler arasında, tabelanın istenilen görsel etkiyi sağlayıp sağlamayacağıdır. Bu sebeple tabela tasarımı yapılmadan önce kullanılacak ışık, renk, boyut gibi özelliklerin belirlenmesi ve önceden ön izleme yapılarak karar verilmesi gereklidir. Bu sebeple tasarım ve üretim aşamalarının takip edilmesi büyük önem kazanmaktadır. Profesyonel firmalar, tasarımdan önce tabelanın amacı, nereye konumlanacağı, renkleri ve tabela boyutuyla ilgili tüm çalışmaları demo çalışma halinde müşteriye sunmakta ve üretimi müşteri taleplerine göre gerçekleştirmektedir. Tabeladaki asıl amaç akılda kalcı bir tasarımla imal edilmesi ve renk uyumunun sağlanmasıdır.