Tabela Nasıl Yapılır

Tabela Nasıl Yapılmalı

Tabela, özellikle ticari faaliyetlerde bulunan kişi veya kuruluşların kendi reklam ve tanıtımlarını yapmak amacıyla kullandıkları materyallerdir. Birçok farklı malzeme kullanılarak yapılabilen tabelalar, görsel anlamada ayırt edici özelliklere sahip olduklarında oldukça ilgi çekebilen tanıtım araçları haline gelmektedir. Tabeladan istenilen etkinin sağlanabilmesi için kullanılacak malzeme ve tabelanın konumuna özen gösterilmesi gereklidir.

Malzeme seçimi: Tabela yapımında ilk aşama, tabelanın yapımında kullanılacak malzemenin belirlenmesidir. Işıklı, ışıksız, alüminyum, krom vb. gibi birçok farklı malzeme kullanılarak yapılabilen tabelalar, montaj yapılacakları alanın büyüklüğüne ve yaratılmak istenilen görsel etki doğrultusunda imal edilerek kullanılmalıdır. Kullanılacak malzeme seçimi yapıldıktan sonra, görsel tasarımının özenli bir şekilde yapılması da oldukça önemlidir.

Tasarım aşaması: Tabelanın istenilen etkiyi sağlamasındaki en önemli püf noktalarından biri de, tabelada kullanılacak görsellerin tasarımının profesyonelce yapılmasıdır. Tasarımın, firmanın kendine has logosu, kendine has harf karakterleri ve renklerinin kullanılarak tasarlanması, akılda kalıcı olmak ve bilinirliği artırmak anlamında oldukça büyük öneme haizdir.

İmalat aşaması: Günümüzün gelişen teknolojisine uygun ekipmanlar kullanılarak uzmanlar tarafından imalatı yapılan tabelalar, oldukça kısa süreler içerisinde imal edilerek ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılabilmektedir. İmalatın süresi, yapılacak tabela adedine ve tabelanın boyutlarına göre değişiklik göstermekle birlikte, gelişmiş bilgisayar teknolojisinin yardımıyla üretilen tabelalar, kusursuz ve göz alıcı görünümleriyle kullanıcıya sunulmaktadır.

Yer seçimi ve montaj: Tabelanın en yüksek etkiyi gösterebilmesinde yer seçimi oldukça önemlidir. Genellikle dükkân veya işletmelerin ön cephelerine monte edilen tabelalar, birçok farklı işlevi yerine getirme özelliğine sahiptir. İş yerinin ön cepheleri dışında, yan cephe, çatı gibi birçok farklı noktaya monte edilebilen tabelalar, yön gösterme gibi amaçlarla işlek lokasyonlara da konularak, işletmelerin konum bilgilerinin paylaşılmasına da olanak sağlamaktadır.