Şantiye Tabelası Nedir

Şantiye Tabelası

Tabela çeşitleri arasında bulunan şantiye tabelaları genellikle inşaatın yapıldığı arsa üzerinde veya inşaat girişlerinde kullanılmaktadır. Kullanım amacı arsada yapılmakta olan inşaat ile ilgili bilgilerin görsel olarak aktarılmasıdır. Tabela üzerinde yapılan inşaatın hangi firmaya ait olduğu, mühendis ve mimarları, arsanın parsel bilgileri, inşaat yapımına ait resmi izin bilgileri yer almaktadır.

Ayaklı veya ayaksız yapılabilen inşaat tabelaları, folyo, branda gibi farklı malzemelerin üzerine baskı yapılmak suretiyle imal edilebilir. İhtiyaca göre istenilen ebatlarda imalatı yapılan inşaat tabelaları, dış mekân kullanımına uygun malzemeler kullanılarak imal edilmektedir. İstendiği takdirde ışıklı yapılabilen inşaat tabelaları, harici ışıkla aydınlatılarak da kullanılabilmektedir. Diğer tüm tabela çeşitlerinde olduğu gibi, farklı renkler, logo ve amblemler de tabelada yer alır.

İnşaat tabelalarının imalatı, istenilen boyutta metal iskeletlerin hazırlanmasıyla başlar. Metal iskeletin üzerine uygulanacak olan pleksi, metal branda veya tahta levhaların seçilmesi sonrasında bilgisayar ortamında hazırlanan tasarım levhaya yapıştırılır. İnşaatlarda kullanılan tabela çeşitleri arasında bulunan yön tabelaları ve uyarıcı tabelalar da, inşaatın belirli bölümlerinde kullanılmaktadır.

Ayaklı veya ayaksız yapılabilen inşaat tabelaları, folyo, branda gibi farklı malzemelerin üzerine baskı yapılmak suretiyle imal edilebilir.

İnşaat tabelaları, plastik, metal veya vinil zeminler üzerine dijital baskı tekniği veya folyo kesim olarak istenilen ebatlarda hazırlanır. En önemli özelliği darbelere ve hava koşullarına dayanıklı olarak imal edilmeleridir. Uzun süreler açık havada duran inşaat tabelaları, güneş, yağmur, kar, toz gibi etkenlerden zarar görmemesi adına özel baskı uygulanarak imal edilmektedir.

İnşaat Tabelası Nasıl Yapılır?

İnşaat tabelası, yapılan inşaat veya o alanın tüm özelliklerini anlatan bilgiler, firma logoları vb. gibi bilgilerle doludur. Tabelaların imalatından önce profesyonel bir tasarımla örnek çalışmalar yapılır. Uygun görülmesi halinde yapılacak tabelanın hangi malzeme ile yapılacağına karar verilir. Büyük metal karkas üzerine vinil germe yöntemiyle büyük ve ihtişamlı tabelalar yapılabildiği gibi, plastik zemin üzerine folyo kesim yöntemiyle de inşaat tabelaları yapılabilmektedir.

Müşteri memnuniyetini sağlamak adına metal veya plastik üzerine dijital baskı veya folyo kesimle yapılan inşaat tabelaları, inşaat firmasına ait tüm bilgilerin çarpıcı bir tasarımla sergilenmesini amaçlamaktadır. İnşaat tabelalarından istenilen etkinin sağlanması ancak profesyonel tasarımcılar tarafından yapılmış olmasıyla mümkündür.

İnşaat alanı göz önüne alınarak dayanıklı malzemelerden imal edilen inşaat tabelaları, genellikle demir iskelet üzerine baskı yöntemiyle hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra müşteri talebi doğrultusunda kompozit panellere folyo kaplanmak suretiyle imal edilen inşaat tabelaları da oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Asıl olan tabelanın uzun sürelerce sağlam bir şekilde kullanılabilmesidir.