Led Tabela Özellikleri ve Örnekleri

Led Tabela Özellikleri
LED yarı iletken, diyot temelli, ışık yayan elektronik devre elemanıdır. 1920’ lerde Rusya’da icat edilmiş ve 1962’de Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirilmiştir. LED tabela, tabela üretiminde LED ışıkların kullanılmasıyla imal edilen, dikkat çekici tasarımlara sahip olan ve aynı zamanda iş potansiyelini artırması, müşterilerin zihninde olumlu izlenim yaratıp, nihayetinde akılda kalıcılık sağlaması ve çevre işletmelere oranla daha bariz bir yer edinmek adına çok tercih edilen tabela sistemleridir. Pek çok özelliği tek bir tabelada karşılaması, firmaların kendi reklamını kendisinin yapması, istenilen yazıyı, resmi ve animasyonun firma kontrolü altında kolayca yüklenebilir olması, LED tabelaların diğer tabelalara göre daha çok tercih edilmesine sebep olmakta; kullanıcıların kolayca kendi reklam ve duyurularını LED tabelaya yansıması sağlanmaktadır. Bütün bu özellikleriyle LED tabela, günümüzde reklam dünyasının olmazsa olmazları haline gelmektedir.

Led Tabela Modelleri


LED tabela modelleri arasından tercihte bulunurken, ilk olarak kullanım amacı dikkat alınmalıdır. Saat veya numaratör olarak kullanılacak LED tabela modelleriyle, reklam tabelası olarak kullanılacak LED tabelalar, aynı olmayacaktır. Kullanım alanı da belirlendikten sonra, LED tabelalarda yer alacak ışıkların renkleri seçilmelidir. En çok tercih edilen renkler yeşil, mavi ve kırmızı olduğundan, LED tabela modelleri genellikle bu renklerde tasarlanmaktadır. LED tabelalar zaman zaman kutu harf şeklinde olabilir. Bu modeller genellikle iş yerinin faaliyet türünün belirlenmesinde kullanılmaktadır, örnek olarak eczanelerdeki “E” simgesi verilebilir. Bunun yanında LED tabelalar, kayan yazı şeklinde de olabilir. Kayan yazılar, birtakım bilgilendirmeler yapmak veya tabelayı okuyanlara bir mesaj verme amacını taşıyabilir. LED tabela modelleri, kısa sürede çok sayıda ifadeyi karşı tarafa yansıtmaktadır. Bu durumlara ek olarak, işletme adlarını yansıtan LED tabelalar da mevcuttur, bunlar genel olarak dikkat çekici tasarımlara sahip olur ve büyük boyutlara sahiptir. Oteller, bazı dükkanlar, ticari işletmeler ve benzerlerinde en çok tercih edilen LED tabela modelleri bu türler arasında yer almaktadır.

Led Tabelanın Faydaları Nelerdir?


LED tabelalar, her şeyden önce, enerji tasarrufu olarak ifade edilebilir. Enerji tüketimi açısından kendisinden beklenmeyecek kadar tasarruflu bir tüketime sahiptir. Bu sayede uzun vadeli bir ekonomik kar sunmaktadır. Bunun yanında LED tabela faydaları arasında, son derece dikkat çekicilik ve akılda kalıcılığıyla, bilhassa ticari işletmeler açısından hayati öneme sahip unsurlar taşımaktadır. Binaların üst katlarındaki ofisler ve iş yerleri açısından da son derece işlevsel tercihlerdir. Bu sayede müşteri potansiyeli bariz biçimde artırılacaktır. Diğer tabelalara göre çok daha küçük hazırlanması da mümkündür, ne de olsa dikkat çekicilik ve verilmek istenen mesaj, gerektiği gibi izah edilebilecek, böylelikle tabela vergisi de, diğer tabelalara oranla çok daha düşük olacaktır. LED tabelaların faydaları arasında gösterilen tasarruf da, bariz bir şekilde belli olacaktır. Kullanılabilecek renk ve yazı tipi, yazı boyutu da neredeyse sınırsızdır.

Led Tabela Kalitesi Nedir?


LED tabelaların kalitesini anlamak için tabelalarda kullanılan kontrol kartları TF Serisi/BX Serisi ve HD Serisi kartlarıdır. Bu kartların kullanım ve özellikleri neredeyse aynıdır. BX kontrol kartlarında saat, tarih, ısı ve nem göstergeleri gibi özellikler, diğer kartlara göre daha fazla gelişmiştir ve bu fonksiyonlar kullanılacaksa BX tipi tipi kontrol kartlarının kullanılması daha iyi bir tercih olacaktır. Tabelalarda kullanılan kasaların da mutlaka elektrostatik fırın boyalı olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kasaların yalnızca LED tabela için üretilmiş ürünler olmasına dikkat edilmelidir. LED tabela elektrik tesisatının doğru ve eşit olarak bağlanması çok önemlidir. Paneller güç kaynağına eşit aralıklar ve tam bakır kabloyla bağlanmalıdır. LED tabela alınacak işletmenin elektrik/elektronik bilgi donanımına sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Led Tabela Çeşitleri Nelerdir?


LED tabela, panel oluşturarak dış ve iç mekânlarda kullanılmaktadır. İstenildiğinde iç yapıları değiştirilebilir; farklı renk ve animasyonlar yaratılabilir. Standart bir LED tabelasında 4 ana bileşen bulunur. Bu bileşenlerden biri eksik olursa işlem yapılamaz. Bunlar LED panel, güç kaynağı, kontrol kartı ve kasadır.
LED tabelalarında kayan yazı, LED tabelanın tercih sebebidir. En iyi reklam seçeneği için, mutlaka LED tabelalar tercih edilmelidir.
LED yarı iletken, diyot temelli, ışık yayan elektronik devre elemanıdır. 1920’lerde Rusya’da icat edilmiş ve 1962’de Amerika’da pratik olarak uygulanabilen elektronik bir bileşen haline getirilmiştir.