Çatı Tabelası Nedir

Çatı Tabelası

Çatı tabelası nedir sorusu çok merak edilen bir sorudur. Çatı tabelası, günümüzde şartlara uygun olacak biçimde kullanılan tanıtım tabelaları olarak adlandırılır. Işıklı ve ışıksız olarak kullanılması da ekstra kolaylık ve zarafet sağlar. Çatı tabelaları uzun ömürlü olarak kullanılabiliyor ve kullanım alanına göre farklı tasarımlarda dizayn edilebiliyor. Çatı tabelası yapılırken genel olarak hafif olması sebebi ile alüminyum malzemeler kullanılıyor. Ancak tabela yaptıracak firmanın talebine göre paslanmaz çelik malzeme ya da galvaniz malzemeler de çatı tabelası yapımında kullanılabiliyor. Hangi malzeme kullanılırsa kullanılsın her biri uzun ömürlüdür ve her türlü hava olayına karşı dayanıklıdır.Çatı Tabelası İmalat Aşaması


Çatı tabelası nedir sorusunu cevapladıktan sonra imalat aşamasına geçmek de bu konuda yararlı olacaktır. Çatı tabelasının modeli belirlendikten sonra teknik çizim yapılmış olan harf ebatına göre uygun malzeme kalınlığı seçilir ve kesim aşamasından sonra imalata hazır hale getirilir. Malzeme kalınlığı genelde 0.60 mm, 0.80 mm, 1 mm ve 5 mm düzeylerinde değişiklik gösteriyor. Bu ayarlamalar yapıldıktan sonra yan bant kalınlık ve yüksekliği harf boyutuna göre ayarlanıyor.


Çatı tabelasında kullanılacak harflerin dönüşü ve diğer ayarlamaları bilgisayar üzerinde ayarlanır. Tüm ayarlamalar yapıldıktan sonra özel kaynak makinası ile harf tabelaya monte edilir. Tüm harfler kaynak makinası ile monte edildikten sonra gerekli temizlik işlemlerini hallettikten sonra tercih edilen renge elektrostatik boyalar yardımı ile boyanır.


Çatı Tabelası Nasıl Olmalı?


Çatı tabelası nedir sorusu ile birebir benzeyen bu soruda bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Çatı tabelası diğer tabela türlerine göre çok daha büyük ebatta ve geniş çaplıdır. Yüksekte yer alacağı için bu konuya dikkat ederek tasarlanır. Görünür olması gerektiği için yer açısından insanların rahat görebileceği ve onlara direkt olarak hitap eden bir yere monte edilmelidir ki bu nedenle yüksek binalı evlerin çatısına monte edilir.


Bu sebepten dolayı çatı tabelası pek çok firma için avantajlı bir reklam ürünüdür çünkü firma civarından geçen insanlar bu tabelayı görerek o firmadan hizmet alma ihtiyacı duyabilir ve bu da firmaya müşteri kazandırır. İsmini duyurmak isteyen firmalar için olmazsa olmaz tanıtım ürünlerinden biri de çatı tabelasıdır. Genel olarak yüksek katlı binaların çatısında kullanılan bu tabela modelleri işlek caddelerde tercih edilir. Hava şartları açısından da havanın aşırı rüzgarlı olmadığı bölgeler seçilir.


Çatı Tabelası Modelleri


Çatı tabelaları farklı modellere sahiptir. Aslına bakılırsa standart modeller içerir yani ışıksız tasarımlarda vinil, kompozit üzerine de folyo kesim yapılmaktadır. Kompozit tabela üzerine de 10 mm ile 20 mm aradı ışıksız tabela kesimi yapılır. Genel olarak inşaat yapılarda be hastanelerde kullanılan bu tabelalar lüks binaların çatısında da kullanılıyor. Çatı tabelaları gerek duyulduğu zamanlarda ışıklı tabela olarak ya da kutu harf tabela şeklinde kullanılabilir.


Çatı Tabelası Fiyatları


Çatı tabelası fiyatları yapılacak tabelanın modeline, ölçüsüne, kalitesine ve kullanılan malzemelere göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle öncelikle kişinin önce bir model beğenilmeli ve güvenilir bir firma ile anlaşarak sonrasında fiyat belirlenmelidir. En net fiyat bilgisi bu şekilde öğrenilir.


Çatı tabelası nedir sorusu çok merak edilen bir sorudur. Çatı tabelası, günümüzde şartlara uygun olacak biçimde kullanılan tanıtım tabelaları olarak adlandırılır.