Araç Giydirme Nasıl Yapılır

araç giydirme nasıl yapılır

Son yılların en fazla tercih edilen reklam ve tanıtım yöntemlerinden biri olan araç giydirme, oldukça etkili bir yöntem olarak sıklıkla kullanılır hale gelmiş bulunmaktadır. Hayatın her bölümünde kendisine kullanım alanı bulan araç giydirme, profesyonel personel ve ekipmanlar yardımıyla yapılmaktadır. PVC ve folyo gibi malzemelerle yapılan araç kaplama işlemleri, aracın tamamı veya bir kısmı için uygulanabilmektedir.

Araç giydirme işlemlerinin en önemli adımı, giydirmede kullanılacak aracın marka, model ve kasa ölçülerinin düzgünce alınmasıdır. Daha sonraki aşama, aracın nerelerine giydirme yapılacaksa, o bölümlerle ilgili olarak yapılacak tasarım çalışmalarıdır. Uzman bilgisayar tasarımcıları tarafından yapılan taslak tasarımlar, bilgisayar ortamında aracın çizim formatlarına giydirilerek test çalışması yapılır.

Müşteri tarafından onaylanan taslak giydirme sonrası, elde edilen ve kabul gören tasarımlar baskı makinelerine gönderilir. Araca uygun baskıların hazırlanması sonrasında aracın giydirme işlemlerine hazır hale getirilmesi amacıyla, giydirme için gün belirlenir. Baskı aşamasından önce müşteriden onay alınmalıdır. Aksi takdirde yapılacak hatanın telafisinde zorluklar yaşanabilmektedir.

Araç Giydirme Hazırlık Safhasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç giydirme uygulamasının ilk adımı, aracın temiz bir şekilde kaplanmaya hazır hale getirilmesidir. Araç giydirme işleminden bir gün önce detaylı bir şekilde temizlenmesi gereken araç, bir gün boyunca kapalı bir alanda tutularak kurutulmalıdır. Araç giydirme esnasında aracın yıkanıp giydirme yapılması, fitillerin arasında su kalmasına ve buharlaşan suyun folyoyu kaldırmasına sebep olmaktadır.

Araç giydirmesi yapılacak aracın yüzeyinin temiz olması, giydirmede kullanılacak olan cast folyonun üzerinde bulunan mürekkebin tamamen kuruması, hava kabarcıkları meydana geldiğinde iğne ucu ile patlatılması, kabarcık oluşumuna engel olmak için keçe ragle ile sıvama yapılması ve montaj sonunda giydirme yapılan aracın alkol kullanılarak temizlenmesi gereklidir.

Araç giydirme arabanın üst kısmından başlanarak ve aşağıya doğu inilerek yapılır. Bu işlem sırasında cast folyoyu esnetilmemelidir. Aksi takdirde yapıştırılacak ikinci resim il resimle uyumsuzluk gösterecektir. Komple yapıştırma işlemi sonrasında camlara one way vision adı verilen delikli malzeme yapıştırılır. Bu sayede aracın içerisinden dış taraf net bir şekilde görülebilmektedir.

Tüm giydirme işlemleri bittikten sonra, giydirme yapılan tüm alanların bir fön makinesi yardımıyla kurutulması ve işlem yapılan satıhların kontrolü giydirme işleminin son safhalarıdır. Araç giydirme öncesinde yasal izin alınması ve bulunulan ilçe belediyesine reklam harçları yatırılarak belge alınması zorunludur. Alınacak izinler 1 yıl süreyle geçerli olup, bu süre dolduğunda reklam harcının yeniden ödenmesi gereklidir.

Araç giydirme işlemlerinin en önemli adımı, giydirmede kullanılacak aracın marka, model ve kasa ölçülerinin düzgünce alınmasıdır.