Araç Giydirme

Araç Giydirme İşlemi

Araçların üzerine yapılan, isteğe bağlı olarak seçilen bir boyutlu ya da 3D boyutlu olmak üzere yapılan her türlü kaplama işlemine araç giydirme denmektedir. Kaplama işleminde kullanılan malzeme; esnek özelliklere sahip, sıcak ve soğuk etkilerine karşı dayanıklı, polivinil klorür esaslı cast folyodur. Bu malzeme normal folyolara göre mekanik ve fiziksel özellikler bakımından daha üstün özelliklere sahiptir. Teknolojik dijital baskı makineler ile istenilen tasarımların basımı yapılmaktadır. Araç giydirme yapılırken, yapılan kaplamanın araç yıkama gibi durumlarda zarar görmemesi, çizilmemesi vb. sorunların oluşmaması için kaplama üzerine laminasyon işlemi yapılmalıdır.

Araç Giydirme Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde ileri teknolojiler sayesinde birçok araç kaplama malzemesi üretilmektedir. Birbirinden farklı özellikler sahip 3D tasarımlı, bir boyutlu, renkli olmak üzere birçok araç giydirmede kullanılan kaplama ürünleri piyasa sunulmuştur. Bu kaplama ürünleri, araçların 3 farklı model şeklinde uygulanmaktadır. Araç giydirme modelleri; aracın belirli bir bölgesine kaplama yapılacaksa bu tür kaplamaya “bölgesel giydirme”, aracın tamamı kaplanacaksa “Quadro giydirme” ve belirlenen renklerle aracın giydirilmesine ise “renk değişim” olarak isimlendirilmektedir.

Araç Giydirme Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Araç giydirmede nitelikli bir şekilde, sorunsuz ve mükemmel bir görünümün elde edilebilmesi için öncelikle giydirme yapılacak aracın tüm detaylarını içerecek şekilde aracın tamamının farklı açılardan nitelikli fotoğrafı çekilir. Aksi takdirde yapılacak tasarımların araca uyma sorunu ile karşılaşılır. Bir sonraki aşama ise, aracın ebatlarının (yüksekliğinin, eni ve boyunun) ölçüleri, eksiksiz olarak alınır ve not edilir. Çekilen detaylı fotoğraflar ve alınan ölçülerden hareketle, seçilen giydirme modeli bilgisayar ortamında özel yazılımlarla, programlarla dijital olarak araç üzerinde giydirilmiş hali gösterilir. Bu aşamadan sonra en son aşama olan uygulama kısmına geçilerek, alanında uzman personel tarafından müşteri tarafından seçilen model araç üzerinde uygulanarak işlem tamamlanır.

Kimler Araç Giydirme Yaptırır?

Ticari faaliyetlerde bulunan şirketler, firmalar, işletmeler, kurumsallığı bir göstergesi olarak kullanılan araçlar üzerine araç kaplama yaparak reklamlarını yapmaktadır. İşletmelerinin reklamlarını yaparak hem resmi bir nitelik kazanırlar, hem de reklamlarını yaparak geniş kitlelere ulaşırlar. Bir diğer önemli faydası ise insanlara güven duygusu vermektir. Örneğin bir aracın üzerinde kargo işletmesine ait giydirme bir araç görüldüğünde bu aracın kargo şirketine ait olduğu ya da beyaz eşya teknik servis bilgilerinin yer aldığı bir araç üzerindeki kaplamadan o aracın teknik servis aracı olduğu anlaşılmaktadır. Yalnız araç giydirme işlemlerini sadece işletmeler değil, aracını modifiye etmek, farklı görünümler kazandırmak isteyenlerde yaptırmaktadır.

Neden Araç Giydirme Yapılmalı?

Araç kaplamanın birçok avantajından dolayı, araç sahipleri araç giydirme işlemlerini yaptırmaktadır. Avantajları sıralanırsa

*Olumsuz dış hava koşullarına karşı aracın korunması sağlanır.

*Firmaya, işletmeye, kurumsal, resmi bir nitelik kazandırır.

*Yüksek maliyetli reklamlar yerine (TV ya da radyodan reklam), şirketleri firmalar araç kaplama yaptırarak, gezdikleri yerlerde geniş kitlere ulaşarak az maliyetle daha fazla reklam yapma olanağı elde ederler.

Araç Kaplamada Kullanılan Malzemeler ve Özellikler

Araç giydirme işlemlerinde kullanılan genel olarak birbirinden farklı özelliklere sahip 3 malzeme bulunmaktadır. Tercihe göre bu kaplama ürünleri ile araç giydirilmektedir.

1. Cast Folyo

2. Yarı Cast Folyo

3. Düz Zemin Folyosu

Cast Folyo: Araç giydirme işlemlerinde esnekliği ve ince kesitli olması sebebiyle en çok tercih edilen malzemedir. Özellikleri;

*Esnektir.

*Çabuk deforme olmaz, yırtılmaz,

*Düz zemin folyosuna nazaran açma yapama olasılığı düşüktür,

*Girintili-çıkıntılı zeminlerde zemini iyi kavrar, yapıştırılan bölgede kalkma yapmaz.

Yarı Cast Folyo: Bu folyo türü, çoğunlukla fazla girinti-çıkıntısı olmayan düz yüzeyli araçlarda kullanılır. Cast folyoya göre daha az maliyetlidir. Özellikle düz yüzeye sahip kamyonet, kamyon, otobüs gibi araçlara yapılmaktadır.

Düz Zemin Folyosu: İsminden de anlaşılacağı üzere düz yüzeli araçlara (kamyonet, otobüs vb.) yapılmaktadır. Cast folyo ve yarı cast folyoya göre daha ucuzdur. Cast folyoya göre daha az esnektir, bu yüzden fazla gerdirilmesi gerekir. Aksi takdirde yırtılma gibi sorunlarla karşılaşmak ve yırtılan yerden itibaren açma yapması kaçınılmaz olacaktır.

Araçların üzerine yapılan, isteğe bağlı olarak seçilen bir boyutlu ya da 3D boyutlu olmak üzere yapılan her türlü kaplama işlemine araç giydirme denmektedir.